Uskoro se gasi oko 22.400 „uspavanih firmi”
U APR-u kažu da, prema podacima o broju obveznika podnošenja finansijskih izveštaja, oko 30.000 pravnih lica nije podnelo finansijske izveštaje dve uzastopne godine zaredom, što je bila njihova zakonska obaveza koja proizlazi iz Zakona o računovodstvu. U skladu sa novim zakonom o privrednim društvima, APR je poslednjeg dana prošle godine obavestila oko 22.400 privrednih društava da su se stekli razlozi za prinudnu likvidaciju, a ti razlozi se odnose na nedostavljanje finansijskih izveštaja do kraja 2017. godine za prethodne dve uzastopne godine – 2015. i 2016. godinu.
Po isteku roka od 90 dana, od dana objave obaveštenja, registrator u Registru privrednih subjekata će, po službenoj dužnosti, doneti akt o pokretanju postupka prinudne likvidacije, kojim će društvo biti prevedeno u status „u prinudnoj likvidaciji”, uz istovremeno objavljivanje oglasa o prinudnoj likvidaciji, koji će biti na internet stranici APR-a u neprekidnom trajanju od 60 dana.
Tek po isteku i tog roka, APR će pokrenuti postupak likvidacije privrednih društava po službenoj dužnosti.
U APR-u smo pokušali da saznamo da li su i ranije sprovodili postupak prinudne likvidacije. Odgovaraju da nisu zbog manjkavosti prethodnog zakona.
– Agencija je od početka godine otpočela sa postupcima prinudne likvidacije po ovom osnovu, jer je novi zakon o privrednim društvima otklonio nedostatke prethodnog zakona, čime je obezbeđen pravni okvir za sprovođenje prinudne likvidacije, nakon čega je APR pripremio softver za automatsko izdvajanje privrednih društava iz baze kod kojih su se stekli razlozi za pokretanje prinudne likvidacije usled nepodnošenja finansijskih izveštaja.
Inače, do gašenja privrednih društava, kod kojih su se stekli razlozi za pokretanje prinudne likvidacije, doći će tek za pet meseci, a procedure će, po službenoj dužnosti, sprovesti registrator.
Namirenje eventualnih nenamirenih potraživanja, nakon gašenja ovih privrednih društava, poverioci će moći da ostvare u parničnim postupcima protiv fizičkih lica, koja su bila većinski vlasnici u obrisanim privrednim društvima.
Nepoznato je da li su pomenuta preduzeća radila, odnosno da li su uopšte imala neki promet, jer podatke o prometu APR ne poseduje s obzirom da ta društva nisu podnosila finansijske izveštaje.
U APR-u upozoravaju da su oni dužni da, po Zakonu o računovodstvu, podnose prijave za privredni prestup zbog nepodnošenja finansijskih izveštaja u rokovima propisanim tim zakonom, a to su 28. februar, 30. jun, 31. jul. Zbog toga podsećaju privredna društva i ostala pravna lica, koja su obveznici dostavljanja finansijskih izveštaja, da se finansijski izveštaji za 2018. godinu mogu dostaviti najkasnije do 31. 12. 2019. godine.