GRAĐANI će, od 1. januara iduće godine, jednostavnim unosom JMBG na određenom portalu moći da dobiju uvid u sve poreske obaveze i dug po tom osnovu. Ova usluga će biti omogućena i firmama koje će podatke dobijati unosom jedinstvenog poreskog PIB broja. Kako za „Novosti“ navodi Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i elektronsku upravu, rad na prebacivanju lokalnih baza podataka u jedinstveni informacioni sistem je uveliko u toku.
– Podigli smo centralni server i opremu i sve baze podataka lokalnih samouprava, a ima ih ukupno 145, koliko je i lokalnih poreskih administracija, objedinjujemo na jednom mestu – ističe Jovanović. – Potom pravimo novi softver, gde će se moći, na jednom portalu, jednostavnim upisom JMBG za građane ili PIB za firme dobiti uvid u sve obaveze po osnovu poreza na imovinu i drugih izvornih javnih prihoda.
Ovo će važiti za teritoriju cele Srbije istovremeno. Opštine i gradovi će, kako ističe Mihailo Jovanović, i dalje da rade kao do sada – izgledaće da rade u svojim lokalnim sistemima, iako će raditi u sistemu u Beogradu.
– Lokalne samouprave zadržaće i svoju autonomnost i svoje specifičnosti, jer iznosi poreza nisu isti za svaku opštinu – objašnjava Jovanović.
U jedinstvenom centralnom sistemu, osim poreza na imovinu, nalaziće se i podaci o samodoprinosima i ekološkim i komunalnim taksama.
O porezu na imovinu i drugim izvornim javnim prihodima jedinice lokalne samouprave brinu od 2007. godine, u okviru lokalnih poreskih administracija. Sada je na snazi „obrnuti“ proces – podaci se centralizuju, formira se savremeni jedinstveni informacioni sistem na inicijativu predsednice Vlade Ane Brnabić, na čemu intenzivno rade stručnjaci iz njenog kabineta, Kancelarije za IT i e-upravu i predstavnici svih lokalnih poreskih administracija.
Novi sistem će centralizacijom podataka građanima i privredi omogućiti da „na klik“ vide sve svoje poreske obaveze na teritoriji Republike Srbije kao i da elektronskim putem podnesu prijavu za utvrđivanje poreza na imovinu.
Rukovodilac odseka za lokalnu poresku administraciju u Opštini Vrnjačka Banja Snežana Miljević ističe veliki značaj centralizacije ovih podataka i za rad opštinskih uprava.
– Opštine će i dalje naplaćivati svoje poreze, ali taj objedinjeni sistem mnogo znači za svakodnevni rad, jer ćemo moći lako da pristupimo podacima i pribavimo svu potrebnu dokumentaciju. To, dalje, znači da u sistemu obrade nećemo obveznike vraćati zahtevajući da nam donesu dodatnu dokumentaciju. Već ćemo podacima moći da pristupimo sami, što će znatno skratiti ceo postupak – objašnjava Snežana Miljević.
Opštinske poreske uprave će, praktično, imati pristup katastru, podacima o socijalnom i zdravstvenom osiguranju, ali i MUP-u za određene podatke koji su neophodni za utvrđivanje poreza na imovinu za pojedine poreske obveznike.
Problema sa nedostajućim JMBG u ovoj opštini nemaju.
– Vrnjačka Banja je jedna od 44 opštine koja trenutno učestvuje u projektu reforme poreza na imovinu za šta ima pomoć švajcarske ambasade. Imamo tehničku podršku za sređivanje baze podataka i širenje obuhvata baze, tako da smo svoju bazu podataka prilično sredili – navodi Snežana Miljević.
POMOĆ ŠVAJCARSKE VLADE
LOKALNIM administracijama koje su radile u zastarelim sistemima, prelazak na novi sistem bi trebalo da donese brži, precizniji i kompletniji rad, kao i bolju naplatu izvornih javnih prihoda. Švajcarska vlada je za prenos podataka i prelazak na novi sistem obezbedila donaciju od 3.000 švajcarskih franaka svakoj jedinici lokalne samouprave.
Izvor: Portal Novosti.rs